toptan bakır fincanlar
kampanyalar
Restorant&cafe bakır gereçler
toptan cezveler

Temsilcilikler

BAKIRIN FAYDALARI
Bakır kapların suyu pozitif elektrik yükleme özelliği bulunuyor.Bu durum vücudun elektriğini dengeliyor.
Ayuverdik sisteme göre su bakır kapta 8 saat bekletilip içildiği zaman vücudun bir çok mineral eksikliğini karşılıyor.Bekleyen su tazeliğini koruyor.
Bakırın oligodinamik özelliği yani bakterileri öldürebilme özelliği vardır.
Bakır sterilize edebilme özelliğine de sahiptir.Arıtma sistemi olmayan bölgeler suyu bakır kaplarda sterilize ettirdikten sonra içerler.
Bakır kaplarda içilen su beynimizi harekete geçirir.beynimizi çalıştıran sistemlerde miyelin adı verilen ve nöron akışını hızlandıran bir madde vardır.Bu madde bakırda bulunur ve beynimiİn hızlı veri alış verişi yapmasını sağlar.

Bakırın troid bezi problemlerini düzelttiği bilinir.Troid problemi olan kişilerde bakır minerali eksikliği bulunmaktadır.Bakır kullanıldığı zaman vücuttaki bu mineral eksiklikleri ciddi bir şekilde karşılanıyor.

Bakır romantizma ve eklem ağrıları için alternatif tedavi yöntemi olarak kullanılıyor.

Bakır cilt sağlığı açısından önem arzeden melanin maddesinin üretiminde en çok etkili olan elementtir.Bunun yanında bakır yeni hücrelerin oluşmasını ve ildin temiz kalmasını sağlar.Ayurveda uzmanları bakır kapta bekletilerek sabahları içilen suyun cildi aknelerden temizlediğini söylerler.Bakır kaplar ciltteki erken kırışıklıkları azaltır.
Bakır anti agin yani hücre yenileme özelliğine sahiptir.
Düzenli olarak kullanılan bakır , vücudun fazla yağlarını atmasını ve gerekli olan miktarı vücutta tutmasını sağlar.Düzenli ve bilinçli kullanılan bakır kaplar,kilo vermemize yardımcı olur.
Ayrıca bakır objeler ortamlarda oluşan statik elektriği üzerlerine çekerek ortamı daha sağlıklı hale getirirler.
Bakırın is çekme özelliği vardır ki özellikle gözümüzle göremediğimiz ancak doğalgaz kalorifer vb kullanımlarda evimizde oluşan isleri baır objeler üzerlerine çekerler.Aslında bakırın kararma durumlarının bir açıklaması da bundan dolayıdır.


BAKIR KAPLARIN KULLANIMI

Bakır iletkenlik özelliği güçlü olan bir maddedir.Bu yüzden yalıtım söz konusudur ve ısıyı çabuk dağıtmaz.İçine bırakılan soğuk suyu soğuk,sıcak suyu sıcak muhafaza eder.
Bakırin iletken olma özelliğinden dolayı yüksek ısıda ateşe maruz bırakmamamız gerekir.Kısık ateşte kullanmak kalay ömrünün uzunluğu açısından önemlidir.
Ayrıca kalay ömrünün uzun olması için bakır kaplarda ahşap kaşık ya da yanmayan sağlıklı slikon kaşıklar kullanmakta fayda vardır.
Yemeği pişirdikten sonra artan yemeği bakır kaplarda bekletmemek gerekiyor.Bu durum ssağlıklı ya da sağlıksız olma durumundan ziyade bakır kaplarda beklettiğimiz yemekler kalayın rengini bozabiliyorlar.